Hoci už naša dievka pomaly vyrastá z obrázkových knižiek a číta radšej dystopické young adult, ja si stále veľmi rada obzerám v kníhkupectvách aj obrázkové knihy. Vždy mi je ľúto, že aj knihy pre dospelých nie sú ilustrované. Pozerala som si ponuku vianočných knižiek pre deti a napadlo ma, že tie podľa mňa najkrajšie vianočné príbehy sú všetky smutno-krásne. Je to preto, že aj zima je pochmúrnejšie obdobie, je viac tmy, chladu a potrebujeme ten chlad vonkajší a chlad v duši roztaviť cez dobré konce príbehov, cez hľadanie a nájdenie najhlbších pocitov v zákutiach svojho vnútra?
Červený balík
Vianoce sú časom obdarovávania. Čo je skutočná však hodnota daru?
Cez prázdniny navštívi Anna svoju starkú. Starkej domček sa jej páči a rada s ňou chodí nakupovať. Starká je však mlčanlivá a Anna vie aj prečo. Nikto z obyvateľov dediny nemá čas na debatu, všetci sú pohrúžení do svojich záležitostí. Večer starká zhotoví červený balík. Čo je v ňom? To sa vnučka nedozvie. Na druhý deň zájdu s balíkom k lesníkovi, ktorý je v dedine nový. Starká mu podá balík s prosbou, aby ho neotváral. „Inak sa stratí to, čo v ňom je. Šťastie a spokojnosť.“ Lesník sa darčeku poteší. Keď stretne kominára, chcel by svoje šťastie podať ďalej. A tak sa balík vydá na cestu k chorým ľuďom, k deťom, pekárom, aj k tým, čo nemôžu spať. Kde však skončí sa dozviete, keď si prečítate tento príbeh o skutočnej hodnote obdarúvania. Vyjadruje uznanie, súcit a pozornosť voči ľuďom, s ktorými sa dennodenne stretávame. Vďaka balíku sa žitie vedľa seba mení na spolužitie, ktoré nás obšťastňuje. Výnimočné na tom je, že všetci sa tešia z očividne prázdneho balíčka, pretože nikto nepozná jeho obsah a ani si ho nesmie nechať. Tým dar nadobúda ideálnu hodnotu.
Možno aj pri nákupe vianočných darčekov netreba preháňať. Skutočným darom je prítomnosť rodiča pri hre, spoločné rozhovory, prechádzky, tuľkanie. Aj spoločné čítanie, mamka, ocko a detváky spolu pod jednou dekou v posteli. Chvíľu číta mamka, chvíľu ocko. Vzácne spoločné rodinné chvíle.
Knihu Červený balík – kúpite tu »
Našla som pre vás nákuk do knihy, aj keď iba do jej talianskej verzie. V závere videa sú aj tvoreníčka detí na tému odovzdávania červeného balíčka 🙂
Linda Wolfsgruber: Červený balík – kúpite tu »
Maggie O’Farrell: Kam chodia snehoví anjeli
Kam chodia snehoví anjeli – ďalšia krásna a zadumaná vianočná kniha pre deti od Maggie O’Farrell. Nájdete ju napríklad tu »
Sylvia sa raz v noci náhle zobudí a zazrie niečo neuveriteľné. Obrovské krídla z najjemnejšieho snehobieleho peria, aké si vieme predstaviť. V izbe stojí anjel, ktorý jej prezradí, že ju prišiel ochrániť pred chorobou. Je to anjel, ktorého pred rokom vytvorila zo snehu a on sa potom premenil na jej strážneho anjela. Keď sa Sylvia po mnohých mesiacoch zotaví, zatúži sa znovu stretnúť so svojím anjelom. Toľko by mu toho chcela povedať, ale aj sa ho popýtať na mnohé veci. A má naňho aj jednu veľkú prosbu… Kniha je o ťažkých chvíľach, prekonaných v spoločnosti strážneho snežného anjela.
Snehová vločka
Vysoko v oblakoch sa narodí malá snehová vločka. Trávi čas tancovaním na nadýchaných oblakoch. Až raz nastane jej čas a začne letieť na zem… Nezabudnuteľná vianočná rozprávka, zimná rozprávka o jednej snehovej vločke a malom dievčatku. Obe po niečom túžia a hľadajú si miesto vo svete. Viac informácií nájdete tu»
Maja Lunde: Snehová sestra
Za predošlé roky moja najobľúbenejšia zimná knižka je Snehová sestra, jej príbeh je tiež prerozprávaný aj cez nádherné ilustrácie, ktoré zjemnia jeho ťažobu. Viac si môžete prečítať aj v recenzii: Maja Lunde: Snehová setra (Príbeh o Vianociach) – prerozprávaný dej vianočnej detskej knižky
Stručná anotácia: Štedrý večer sa blíži. Pre Juliana je to najkrajší deň v roku. Vôňa perníkov a mandarínok, praskanie ohňa v kozube a blikotavé svetlo sviečok. Tento rok je však všetko iné. Julianova rodina prežíva hlboký smútok. Julianova staršia sestra Juni ochorela a náhle odišla. Otec s matkou sú natoľko presiaknutí bolesťou, že na Vianoce nemajú ani pomyslenia. Zmenili sa na tiene niekdajších rodičov, stratili životnú radosť, fantáziu, družnosť a schopnosť počúvať. Krátko pred Vianocami sa Julian zoznámi na plavárni s novou priateľkou Hedvigou. Červenovláska so zelenými očami je nesmierne zhovorčivá, priateľská a miluje Vianoce. Pozve Juliana na horúcu čokoládu do svojho vianočne vyzdobeného domu, kde každá izba dýcha nezabudnuteľnou žiarivou atmosférou umocnenou snehovými vločkami za oknom. Ale aj Hedviga skrýva ťaživé tajomstvo, ktoré musí Julian objaviť…
Luskáčik
K Vianociam neodmysliteľne patrí aj príbeh Luskáčika – drevenej hračky v tvare vojačika, ktorá je zároveň luskáčikom na orechy. Príbeh ako predloha baletu Luskáčik. Znovu záleží len na vás, či si prečítate celú pôvodnú knihu Luskáčik a Myší kráľ od E. T. Hoffmanna. Môže to byť pre menšie deti veľmi starosvetské (svojim jazykom), zdĺhavé svojimi opismi a preto nudné čítanie. A napriek nádherným ilustráciám, príbehu nedajú šancu.
Preto Luskáčika nájdete v najrôznejších skrátených verziách, pre deti býva príbeh väčšinou upravené a to strašidelné z neho vypustené. V pôvodnom príbehu sa dievčatko porezalo na rozbitej skelnenej výplni skrine a potom prežívalo svoje uzdravovanie v snových predstavách, kde bojujú Luskáčik a Myší kráľ…
Mňa svojimi ilustráciami očarila verzia Louskáček od ilustrátorky An Leysen, o ktorej som písala v samostatnom článku tu. Je síce v češtine, ale jej ilustrácie sú snové, nádherné.
Snehová kráľovná
Asi neexistuje človek, čo by túto rozprávku o Gerde a Kayovi, ktorého unesie Snehová kráľovná do svojho kráľovstva nepoznal. Keď sa na ňu opýtate, väčšinou ju ľudia popíšu ako zvláštnu, krutú, chladnú, dokonca ju niektorí nemajú radi, akoby jej chlad prenikal do špiku kostí.
Podľa mňa patrí do detskej knižnice práve preto, že nachádza východisko z mrazivej situácie, je to kniha predovšetkým o sile priateľstva, putovaní, jeho hľadaní.
Je viacero ilustrovaných verzií, ktoré by som ako správny zberateľ zaradila do detskej knižnice, dnes vás chcem upozorniť na túto veľkorozmernú variáciu Snehovej kráľovnej s ilustráciami Manuely Andreani – kniha má rozmery 290×363 mm – teda čosi medzi A4-A3, bližšie k tej A3. Je sviatok ňou listovať! Ak nieto vonku snehu, zalistujte si s deťmi v nej a hneď si vytvoríte tu pravú zimnú chladnú atmosféru aj doma 🙂
Nech siahnete po ktorejkoľvek zimnej, či vianočnej knihe z tohoto výberu, rátajte s tým, že je pre deti, ktoré už vnímajú dlhšie príbehy, a ktoré nie sú príliš plačlivé. Tieto kižky občas trošku bolia, aby napokon naviedli na pochopenie, že človek vo chvíli, keď mu je ťažko získava schopnosť veľmi hlboko cítiť, a ak sa mu podarí v danej chvíli nad ťažkou situáciou zvíťaziť, znovuzrodí sa silnejší a pripravenejší pre čokoľvek nové, ťažké, ďalšie vo svojom putovaní životom 🙂
Som presvedčená, že čím viac archetypov hrdinov dieťa v knihách a príbehoch zažije, s tým viac situáciami si v živote poradí a nevzdá sa, ak nebude všetko vždy len jemne pocukrované, či cestička odhŕňačmi snehu vychodená…