Adventné obdobie môže byť striedme. Môžme sa zriekať maškrtenia, no môžeme sa zriekať napríklad aj času stráveného na sociálnych sieťach, viac chodievať do prírody, na večerné prechádzky, venovať sa intenzívnejšie deťom, partnerovi, kamarátom.
Možno aj preto mnohí z nás radi každoročne zablúdime na vianočné trhy, kúpiť si perníček, hand made darčeky, či aspoň lokšu, pagáčik, cibuľový chlieb, a hlavne v ľadovom počasí sa zohriať pri vianočnom punči. Máte radi tú voňavú atmosféru, či radšej domáci pokoj?
Veľmi sa mi páčili trhy v Rakúsku, na ktorých bolo možné zakúpiť si porcelánovú šálku. Môžete si vychutnať punč z ľubovoľného stánku na celých trhoch, poprosiť, aby vám ho naliali do zakúpenej šálky. Poznám Viedenčanov, ktorí si vianočné šálky z trhov zbierajú už niekoľko rokov.
Vianočná šálka
Vianočné hrnčeky si môžete zaobstarať aj vtedy, ak milujete horúcu čokoládu. Očarila vás táto maškrtná záležitosť z amerických filmov? Kakavko či horúca čokoláda s drobnými marshmallows a lízatkom – ohnutou bielo červenou pásikavou paličkou.
V ponuke eshopov nájdete veľké množstvo krásnnych vianočnných hnčekov a šálok. Niektoré sme pre vás vybrali aj do nášho článku, ostatné si môžete pozrieť v kategórii Vianočný hrnček – vianočná šálka.
Šálky s vianočným motívom môžu byť pekným darčekom pre kamarátky alebo darčekom pre svokrovcov či švagrovcov, keď si neviete rady. A podľa toho, aký drahý darček chcete venovať, môžete do balíčka pridať prášok na prípravu horúcej čokolády, alebo aj sladké penové cukríky marsmallows. Môžete vyhľadať pár receptov na rôzne horúce čokolády a punče a vytlačiť ich a pridať ku šálke.
Horúca čokoláda recept
Na 2 hnčeky čokolády si pripravte:
- 150 g čokolády na varenie
- 200 ml mlieka
- 100 ml smotany
- pre najväčších maškrtníkov – na dochutenie niečo z nasledujúceho: škorica/badian/klinčeky/pomarančová kôra/kandizovaný zázvor/sušené ovocie podľa vašej chuti – hozienka alebo hrusnice/lyoflizované ovocie podľa vašej chuti jahody, čučoriedky/penové cukríky marshmallows/šľahačka
Mlieko dajte zohrievať do hrnca. Ak pridávate korenia – pridajte ich hneď na začiatku do mlieka, získa z nich jemnú a voňavú chuť. Čokoládu pridajte do horúceho mlieka, miešajte, kým sa neroztopí. Pred pridaním čokolády vyberte z mlieka korenia (napríklad celú škoricu, klinčeky, či badián), nech pri pití čokolády nenarušia váš hodvábne sladký zážitok. Na záver primiešajte do roztopenej čokolády smotanu.
Žiada sa vám kopček šlahačky či iné ozdôbky? Fantázii sa medze nekladú. Moja najobľúbenejšia prísada do horkej čokolády je pomarančová kôra alebo kandizovaný zázvor. Veľmi efektné a chuť čokolády dopĺňajúce je lyofilizované ovocie.
Ak ste za jednoduché riešenia, možno siahnete po instatntej čokoláde, stačí ohriať mlieko a pridať čokoládový prášok podľa návodu. Ak máte kávovar na kapsule, pohľadajte v ponuke kapsulí pre váš typ kávovaru čokoládové. Napenená čokoláda s napeneným mliečkom. Mhm, to už hej!
Splnený sen marshmallow maškrtníka je plná vaňa penových cukríkov. Zaboriť a skryť sa do týchto voňavých a mäkkých dobrotiek. Viete si to predstaviť? Ak im dáte hnček či uterák so vzorom marshmallow ako vianočný či mikulášsky darček, aspoň sa im od sladkostí nepokazia zúbky 🙂
Zázvor, po slovensky ďumbier je základom indickej kuchyne, takmer každé indické jedlo obsahuje potlčený cesnak, zázvor, chilly a koreniny. Prekvapivo nemusí byť zložkou iba v slaných jedlách. S medom a citrónom zaliaty oceníte pri prechladnutí. Zohrieva organizmus, dodáva mu vnútorný oheň. No a varenej čokoláde dodá kandizovaný zázvor jemne štipľavú a voňavú chuť. Neuveriteľne dobrá kombinácia!
Našli ste v našom článku inšpiráciu, čím sa v zimné večery rozmaznáte? Alebo inšpiráciu na darčeky pre maškrtné jazýčky?