Aktivity s deťmi v adventnom období – kŕmidlo pre vtáky, búdka pre vtáčiky

Do jedného vrecúška adventného kalendára vytlačte kartičky na priraďovaciu hru “Čo k čomu patrí – Vianoce”. Zahrnuté sú obrázky, ktoré patria k Vianociam, zime, zimným športom. A podľa týchto kartičiek potom aj v ďalších dňoch môžete robiť s deťmi… Kartičky vytlačte, ak chcete zalaminujte. Pri hre pomiešajte, rozložte na stôl alebo na zem pred dieťa a nech skúsi priraďovať, čo k čomu patrí. Medík patrí k oplátkam, puk k hokejistovi… S menšími deťmi môžete použiť menej kartičiek, s väčšími deťmi všetky. Podľa ich trpezlivosti a ochoty hrať sa.

Aktivitu “Čo k čomu patrí – Vianoce” nájdete v tomto PDF na stiahnutie »

Nápady na aktivity a hry s deťmi v čase adventu

Ak sa zadívate na kartičky, hneď máte nápady na aktivity s deťmi na doma aj na von:

  • Vyrobte si s deťmi krmivovú guľôčku alebo iné tvary z vtáčieho zobu a tuku. Na prechádzke ich môžete povešať na stromy vo vašom okolí.
  • Ozdobte si búdku pre vtáčiky, upevnite ju do okna, na balkón, v záhrade – deťom zverte, aby kontrolovali a dopĺňali krmivo počas celej zimy ( s vašou asistenciou, samozrejme).
  • Naplánujte na niektorý víkend počas adventu výlet do lesa – krmitka, ktoré ste vyrobili môžete zavesiť na stromy v lese, ku kŕmelcu môžete dať jablká, nasypať kukuricu.
  • Vyberte sa k medárovi po med na medovníčky. Alebo na vianočné trhy po oplátky.
  • Jeden deň zamieste cesto na medovníčky – dieťa pomáha vážiť, miesiť.
  • Druhý deň pečte medovníčky – kúsok cesta pre deti, a zábava je na dlho.
  • Tretí deň zdobte medovníčky.
  • Trúfnete si na perníkovú chalúpku s deťmi? Upečte im väčší medovník v tvare domčeka a na zdobenie cukrovú polevu, lentilky, cukríky – nemusí to byť napokon zjedené, najväčšia zábava bude zdobenie vlastnej perníkovej chalúpky. Pre väčšie deti môžete napiecť pláty medovníkov, ktoré použijú na postavanie domčeka – hrany sa lepia polevou alebo spájajú špajdlami.
  • Skúste pohľadať, či niekde v okolí nie sú dielničky na výrobu sviečok zo včelieho vosku – alebo sa do toho pustíte sami doma?

Búdka pre vtáčiky

Máte šikovného dedka alebo ocina, ktorý vedia vyrobiť vtáčiu búdku? Ak áno, zainteresujte ich do spoločnej výroby s deťmi! Ak nemajú dielničku, nástroje, možno môžete s deťmi dozdobiť aspoň preglejkovú búdku…

čo dať do adventného kalendára, vtáčia budka na dozdobenie, vtária budka tvorivy material, ako zabavit dieta pocas aadventu

čo dať do adventného kalendára, vtáčia budka na dozdobenie, vtária budka tvorivy material, ako zabavit dieta pocas aadventu
čo dať do adventného kalendára, vtáčia budka na dozdobenie, vtária budka tvorivy material, ako zabavit dieta pocas aadventu

Vtáčie búdky na dotvorenie nájdete napríklad v tomto tvorivom obchodíku »

Výroba krmivovej gule pre vtáčiky – nápady

Zvieratká by nemali dostávať v potrave nič slané, nič s éčkami, nič sladké. Základom krmivových gulí alebo tyčiniek je vtáči zob a tuk. Môžete urobiť aj nite s jabĺčkami. Viac inšpirácií som pre vás nazbierala v tejto nástenke na pintereste:

Výroba krmítka z fľaše

Ako vyrobiť kŕmidlo z plastovej fľaše? Pozrite ako si s tým poradil chlapec vo videu. Aký máte názor na tieto kŕmidlá? Priznám sa, že mne fľašové kŕmidlá v prírode trošku vadia. Bývame pri Morave a okolo cyklistického chodníka niekto v zime rozvešiava takéto kŕmidlá. Keď sú stromy zimne nahé, bez listov, tak flaše na konároch sú v ostrom kontraste s prírodou. Na druhú stranu, “ten rozvešiavač kŕmidiel” ich pravidelne plní krmivom, čo je chvályhodné. A na jar ich vyzbiera, zmiznú. Tak ak by ste vyrábali kŕmidlo pre vtáčikov z plastu alebo obalov z mlieka, zavesili ho niekde v lese, myslite trošku aj na eko prístup – dopĺňajte na prechádzkach krmivko a na jar fľaše zveste. Nech v lese nestrašia smeti. Budúcu zimu sa môžu urobiť nové.

Ako sa vyrába sviečka z včelieho vosku?

Potrebujete: formu, gumičky, špajdlu, včelí vosk, knôt. Pozrite si napr. nasledujúce video. Formy a sójový vosk, vône, farby na sviečky dostanete napríklad v obchodíku Mydlový svet. Včelí vosk buď u medára, ale videla som aj na sashe alebo na bazoši.

Formu nemusíte používať len na sviečky, rovnaké formy sa používajú aj na mydielka – možno môžete naplánovať aj ďalšiu aktivitu a vyrobiť si mydielka so škoricovou vôňou Vianoc. Mydlovú hmotu, farby, vône a rôzne prásady do mysielok nájdete tiež na stránke Mydlový svet. Glycerínová hmota  na jedno mydielko sa pokrája na kocôčky a v malej šálke roztopí v mikrovlnke, zamieša sa farba, vôňa (alebo priamo škorica), trblietky, vyleje sa do formy a nechá stuhnúť. Šálka s uškom je výhodná, pretože uško nepáli – naučte deti, že pri miešaní prísad si majú šálôčku pridŕžať, aby sa im neprevrhla. S ohrievaním v mikrovlnke im samozrejme pomáhajte, aby sa nepopálili.