TOP 5 Knižiek pre deti na adventné obdobie

Pripravila som prehľad knižiek, v ktorých autori prichystali 24 aktivít pre deti na adventné obdobie. Niektoré české verzie knižiek som nemohla vynechať. Podľa mňa nezáleží na tom, či sú tvorivé aktivity popísané v slovenčine, či v češtine. Podstatný je nápad na tvorenie a jeho realizácia. Maminka tú češtinu zvládne.  Spolu s deťmi sa môžete pustiť do realizácie nápadov počas celého adventného obdobia.

TOP 1 – knižka adventných aktivít s postavičkami – Poďme spolu do Betlehema

Ak patríte k veriacim, určite vás poteší, že môžete deťom sprostredkovať vianočný príbeh. V knižke nájdete rozprávanie o narodení Ježiška, ale čo je najlepšie – nájdete v nej aj maštaľku a postavičky vylamovacie z tvrdého kartónového papiera, podobne ako bývajú knižky s puzzle. Môžete si tak s deťmi postaviť vlastný Betlehem! V knižke sú rôzne zábavné úlohy, tematicky zamerané na obdobie adventu. Výrobca nezabudol ani na deťmi obľúbené samolepky – v knižke je ich viac ako 100. Je vhodný aj pre maličké deti.

čo do adventneho kalendara, adventne aktivity pre deti, adventny kalendar kniha, kniha adventne aktivity, čo robiť s deťmi cez advent

Knižku Poďme spolu do Betlehema nájdete tu »

Poďme spolu do Betlehema – viac info o knihe nájdete tu »

TOP 2 – knižka adventných aktivít Kedy už budú Vianoce?

Podľa náhľadov do knižky vidíte, že v nej hlavnú úlohu hrá Santa. Alebo náš Mikuláš? Ako vyzerá Ježiško? Ako Mikuláš? Kto je Santa – to je večná dilema malých detí, ktoré sa stretajú s týmito postavičkami v našich zvykoch, v knihách, v rozprávkach… Ak nie ste v “pojmologickom” smere prísnym kritikom, tak 24 aktivít v tejto knižke bude pre vaše deti príjemne strávenou predvianočnou zábavou. Knižka obsahuje vyše 100 samolepiek. Pekné ilustrácie a celofarebné prevedenie je veľkým plusom tejto knižky. Aktivity sú vhodné pre predškolákov a malých školákov.  Knižka vychádza 1.11.2019, viac info nájdete tu »

Kedy už budú Vianoce? – 24 adventných aktivít  – pozrite si viac náhľadov »

TOP 3 – Tvořivý adventní kalendář

Ak ste tvorivé bytosti, určite vás nadchne 24 nápadov na vianočné aktivity. Niektoré zvládnu aj menšie deti, niektoré sú pre zručnejších, prípadne rátajú s tým, že maminka pomôže s prípravou materiálu. Máme doma niekoľko knižiek s tvoreníčkami – vždy som si myslela, že stačí Pinterest, či Google.  Tam však často nájdete iba konečný výrobok a postup potom domyslí a deťom vysvetlí tvorivá mamina. Ak dáte deťom do pozornosti knihu, vďaka tomu že je obrázková a sú v nej aj obrázkové postupy, dostane chuť  na samostatnejšie tvorenie.  Jasné návody v knihe Tvořivý adventní kalendář odporúčam! Objednávka možná tu »

čo do adventneho kalendara, adventne aktivity pre deti, adventny kalendar kniha, kniha adventne aktivity, čo robiť s deťmi cez advent, tvorenie cez advent tvorive adventne aktivity, diy craft na advent, tvorivy adventny kalendar

Tvořivý adventní kalendář od Ireny Koukalovej Uličnej  – pozrite si viac náhľadov »

Tvořivý adventní kalendář od Ireny Koukalovej Uličnej  – info od vydavateľa nájdete tu »

TOP 4 – interaktívna knižka s klavírikom Vianočné koledy

V tejto knižke je 12 najznámejších kolied – texty + noty. Na malý klavírik deti môžu vyťukať pesničku, pretože noty sú farbne a číselne označené v pesničkách i na klavíriku.

vianocne koledy - noty pre deti, pasli ovce valasi - noty pre deti, nesiem vam noviny - noty pre deti, aktivoty na adventné obdobie

Viac info od vydavateľa knihy Vianočné koledy tu »

Ktoré koledy sú v knižke? Ak hľadáte vianočné noty pre malé deti – tak sem sa:

 • Šťastie, zdravie, pokoj svätý
 • Ó, chýr preblahý
 • Nesiem vám novinu
 • Narodil sa Kristus Pán
 • Daj Boh šťastia tomu domu
 • Jak si krásne Jezuliatko
 • Sem pospešte
 • Do hory, do lesa
 • Čas radosti, veselosti
 • Búvaj, dieťa krásne
 • Vstávajte pastieri
 • Pásli ovce valasi

A hoci je pesničiek len 12, podľa mňa knižka poskytne zábavu na celé adventné obdobie – kým dieťa zvládne zahrať pesničku, naučí sa texty, niečo to potrvá. Zaspievate a zahráte si spolu koledy aj pri vianočnom stole alebo vianočnom stromčeku? Knižka s klavírom Vianočné koledy vychádza 31.10.2019, predobjednávka možná tu »

TOP 5 – Kúzelné čítanie: Betlehem

Máte doma Albi kúzelné pero? Potom zaručene dobrá voľba pre adventné obdobie je Kúzelné čítanie: Betlehem. Dá sa priestorovo rozložiť a pomocou Albi ceruzky si môžete prehrať najznámejšie koledy, ale aj overiť si, či poznáte postavičky v Betlehéme, vianočný príbeh Ježiška… Spolu až 300 rôznych zvukových nahrávok. Myslím, že je to tiež zábavka na celé adventné obdobie! Viac info od vydavateľa tu »

Kúzelné čítanie: Betlehem – rozkladací do 3D – pozrite si viac obrázkov »

Betlehem od Albi obsahuje koledy:

 • Narodil sa Kristus Pán
 • Nesiem Vám noviny
 • Búvaj dieťa krásne
 • Aký je to svit
 • Dnešný deň sa radujme
 • Do hory do lesa valasi
 • Pastieri pastieri
 • Poďme bratia do Betléma
 • Povedzte nám pastuškovia
 • Tichá noc

Na prehrávanie melódií a ostatných zvukových informácií potrebujete aj Albi ceruzku. Albi 3D Betlehem nájdete tu »

Super tip naviac: Skladacie papierové Betlehemy

Na záver pridám lahôdku, pre milovníkov ilustrácií Jiřího Trnku – skladací papierový Betlehém. Ak doma nemáte drevený Betlehem, rýchlou a lacnou alternatívou sú skladacie papierové betlehémy. Bývajú z tvrdšieho papiera pohľadnicovej hrúbky. Niektoré kalendáre sú priamo vyseknuté a iba ich do 3D podoby rozložíte, niektoré majú vyseknuté postavičky a musíte si ich povyberať, rozložiť si ich podľa seba a prípadne prilepiť na podložku.

Posledný obrázok je požičaný z tejto zberateľskej stránky: https://vanocnibetlem.cz/2010-2019/betlemy_2012.htm. Okrem rozloženia bol Betlehem aj podlepený a ako podložka bol použitý polystyrén, čím sa zabezpečila väčšia trvácnosť. Ak sa vám tento papierový Betlehém JiŘího Trnky páči, nájdete ho tu »

Súčasťou balenia sú aj noty pre najznámejšie české koledy:

skladaci papierovy betlehem, betlehem jiri trnka, adventne aktivity s detmi, adventne aktivity pre deti, papierovy adventny kalendar, papierovy betlehem

Prípadne pohľadajte aj ďalšie skladacie Betlehémy v eshopoch knihkupectiev alebo vydavateľstiev – stačí, ak zadáte do vyhľadávania “Betlem”, “skladaci Betlem” – pretože v Čechách je zrejme  tradícia papierových Betlehemov väčšia, nájdete viacero verzií od Českých ilustrátorov: Skladací Betlehem Vojtěcha Kubašty – malý, Skladací Betlehem Vojtěcha Kubašty – veľký (ilustrátor leporel), 3D Betlehém – Milan Teslevič (ilustrátor Foglaroviek), Lidový vánoční betlém – Jan Kudláček, Vánoční Betlem – Jan Navrátil…

Verím, že ak hľadáte knihy na adventné obdobie, tak v tomto článku si vyberiete! Krásne a pokojné adventné tvorenie, spievanie, prežívanie želám.